Powrót do archiwum

Stacje dokujące - czym są i jakie mają zastosowanie?

Stacje dokujące - czym są i jakie mają zastosowanie?

Postępujący na przestrzeni ostatniej dekady rozwój przenośnych komputerów osobistych i główny jego trend czyli miniaturyzacja sprzętu sprawiła, że dostępne dzisiaj na rynku laptopy charakteryzują się niską wagą, smukłością oraz kompaktowymi wymiarami. Te cechy przekładają się jednak negatywnie na ilość dostępnych portów gdyż w aktualnie bardzo cienkich jednostkach nie ma możliwości na wbudowanie dużej ilości wejść. Stąd gdy wykorzystujemy laptopa do wielu zastosowań możemy stanąć przed problemem braku wystarczającej ilości gniazd by podłączyć wszystkie, niezbędne do pracy urządzenia peryferyjne. Całe szczęście producenci sprzętu komputerowego posiadają w swojej ofercie rozwiązanie tego problemu w postaci stacji dokującej zwanej też inaczej replikatorem portów.

Stacja dokująca – czym jest?

Poleasingowa stacja dokująca

Stacja dokująca to przydatne urządzenie, które pozwala znacząco powiększyć zestaw dostępnych gniazd, a przez to podłączyć zdecydowanie większą ilość urządzeń peryferyjnych do laptopa. Formą przypomina podstawkę, a do jej podłączenia do laptopa niezbędny jest specjalny port dokujący, umiejscowiony w laptopach zwykle na spodniej części lub na którymś z boków. W tradycyjnej stacji dokującej znajdziemy liczne, dodatkowe porty USB 2.0 lub USB 3.0 – co najmniej 4, chodź zwykle jest ich więcej. Do naszej dyspozycji będą również wejścia służące transmisji obrazu w postaci gniazd VGA, DVI, DisplayPort czy HDMI, jak również porty odpowiadające za przesył dźwięku – Audio Mini Jack w wersjach zarówno wejściowych jak i wyjściowych. Dodatkowymi wejściami instalowanymi w stacjach dokujących są gniazda LAN RJ-45, szeregowe RS-232, równoległe LPT czy komunikacyjne PS/2. Posiadając stację dokującą zawierającą dużą, różnorodną ilość portów, jesteśmy w stanie podłączyć praktycznie każde urządzenie peryferyjne do laptopa, chodź oczywiście już podstawowe stacje pozwalają znacząco rozszerzyć zakres spiętych z komputerem urządzeń.

Stacja dokująca – posiadane funkcjonalności.

Stacja dokująca ma wiele zastosowań – poza tym najbardziej oczywistym czyli rozszerzeniem ilości dostępnych w laptopie gniazd, urządzenie to posiada też funkcję zasilającą notebooka, w związku z czym wraz z wykorzystaniem stacji nie musimy podłączać do niego zasilacza. Kolejną funkcjonalnością stacji dokującej jest tworzenie przez nią łatwo integralnego z laptopem stanowiska pracy. Ma to istotne znaczenie w sytuacji gdy laptop posiada jedno główne miejsce pracy i co jakiś czas jest przenoszony – dzięki temu nie musimy za każdym razem gdy notebook wraca na swoje miejsce podpinać wszystkich urządzeń peryferyjnych. Zaletą stacji dokującej jest również to, że pozwala na zachowanie porządku w kablach i na biurku – aktualnie produkowane laptopy większość gniazd posiadają na bocznych stronach jednostki głównej przez co podłączenie do nich różnych urządzeń powoduje plątaninę kabli i ograniczenie miejsca na biurku. Stacje dokujące mają ulokowane wszystkie wejścia z tyłu przez co kable zostają wyprowadzone po drugiej stronie biurka, a po bokach mamy zachowane miejsce chociażby na mysz czy dodatkowy monitor.

Stacja dokująca – dla kogo, ważne informacje.

Dodatkowa stacja dokująca to urządzenie w szczególności dla osób, które chcą uzyskać w laptopie funkcjonalność komputera stacjonarnego – liczne złącza pozwalają na stworzenie łatwo integralnego środowiska pracy, w którym po podłączeniu laptopa mamy dostęp do wszystkich niezbędnych urządzeń peryferyjnych, przy czym w razie potrzeb w dalszym ciągu możemy korzystać z mobilnego trybu notebooka. Świetnie przydaje się również w sytuacji gdy ekran laptopa jest dla nas za mały lub gdy potrzebujemy więcej niż jeden ekran do pracy. Dzięki stacji dokującej podłączenie jednego czy dwóch dodatkowych monitorów nie stanowi najmniejszego problemu. Część stacji dokujących posiada też wbudowane dyski pamięci, toteż mogą ją wykorzystywać osoby potrzebujące dodatkowego magazynu plików w domu lub biurze.

Jeśli chcemy zakupić stację dokującą do swojego laptopa, musimy mieć na uwadze, by laptop posiadał specjalne gniazdo służące do podłączenia stacji do komputera oraz funkcję hot plug. W takie gniazda wyposażone są głównie laptopy biznesowe, oraz profesjonalne stacje robocze, stąd koniecznie trzeba sprawdzić obecność odpowiedniego portu w posiadanym przez siebie laptopie. Trzeba również pamiętać, że nie każda stacja zadziała z każdym komputerem wyposażonym w takie gniazdo – stacja dokująca jest precyzyjnie zaprojektowana do danego modelu lub całych serii laptopów stąd przed zakupem warto sprawdzić kompatybilność laptopa z daną stacją lub poszukać stacji dedykowanej do posiadanego przez nas modelu laptopa.

W ofercie Netman.pl znajdą Państwo zarówno poleasingowe laptopy biznesowe, posiadające gniazdo do podłączenia stacji dokującej jak również dedykowane do nich stacje dokujące. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na fakt, że różne modele stacji tego samego producenta różnią się od siebie ilością oraz rodzajem wbudowanych gniazd. By być zadowolonym z zakupu warto wybrać taki model stacji dokującej, który będzie odpowiadał naszym potrzebom.

Podsumowując – stacja dokująca to bardzo przydatne urządzenie, nie tylko pozwalające na podłączenie większej ilości urządzeń peryferyjnych do laptopa, ale również poprawiające komfort pracy. Warto ją zakupić jeśli potrzebujemy uporządkować swoje miejsce pracy lub nadać swojemu laptopowi.

Przydatne linki - kliknij by wejść:
1. Poleasingowe laptopy
2. Poleasingowe komputery stacjonarne
3. Poleasingowe monitory
4. Akcesoria komputerowe

W przypadku zapytań zapraszamy do kontaktu.