Powrót do archiwum

Dell Latitude E5570 - recenzja (prawie) idealnego, poleasingowego laptopa biznesowego.

Dell Latitude E5570 - recenzja (prawie) idealnego, poleasingowego laptopa biznesowego.

Dell Latitude E5570 - recenzja poleasingowego laptopa klasy biznes z oferty Netman.pl

Dell Latitude E5570 to średniej klasy poleasingowy laptop biznesowy dostępny w ofercie sklepu internetowego Netman.pl. To, że nie jest to laptop z najwyższej półki klasy biznes świadczy między innymi wykonanie oraz zastosowane materiały, nie mniej nie powinno to nikogo zrażać - ogólna konstrukcja laptopa sprawia bardzo dobre wrażenie i jak najbardziej, w tym przedziale cenowym jest on wart wydanych pieniędzy. Jakie są zalety i wady tego laptopa? To postaram się przybliżyć w niniejszym tekście.

Poleasingowy laptop Dell Latitude E5570 - charakterystyka zewnętrzna

Poleasingowy laptop Dell Latitude E5570

Obudowa laptopa oparta została na stelażu ze stopu magnezu, natomiast zewnętrzne panele to w całości tworzywo sztuczne i to odróżnia omawiany laptop od tych z najwyższej półki - wykonanych w całości z metali. Jedynymi elementami będącymi na zewnątrz i wykonanymi z metalu są zawiasy. Posiadają one wysoką jakość oraz solidność, pozwalają na płynną regulację pozycji ekranu w zakresie 180 stopni i stabilnie utrzymują ekran w wybranej pozycji. Regulacja wymaga jednak użycia obu rąk gdyż niska waga jednostki podstawowej i dość spory opór stawiany przez zawiasy uniemożliwiają zmianę pozycji ekranu jedną ręką. Mimo, że materiał z którego wykonane są zewnętrzne elementy obudowy to tworzywo sztuczne, posiada on odpowiednią grubość i podobnie jak zawiasy, wysoką jakość, co sprawia że laptop charakteryzuje się dużą sztywnością. Same panele obudowy odporne są na punktowy nacisk i nie ulegają odkształceniom co zasługuje na pochwałę, gdyż jest to cecha laptopów z najwyższej półki, zwykle z metalową obudową. Wierzchnia część pokrywy ekranowej została dodatkowo pokryta gumowym tworzywem zapewniającym pewny chwyt laptopa podczas transportu, nie mniej nie jest przez to odporna na odciski palców. Wszystkie elementy zarówno jednostki podstawowej jak i ekranowej są ze sobą precyzyjnie spasowane i nie ma się tu do czego przyczepić. Aby dostać się do wnętrza laptopa trzeba zdjąć całą dolną pokrywę serwisową, co nie jest jednak trudne - wystarczy wykręcić sześć śrub. Po jej zdemontowaniu bezproblemowy dostęp mamy do akumulatora, dysku, pamięci operacyjnej, gniazda modemu WWAN oraz baterii CMOS, mamy również możliwość w łaty sposób wyczyścić zaimplementowane wentylatory.

Pulpit roboczy z wyspową klawiaturą i gładzikiem również wykonano z tworzywa sztucznego. Posiadającego matową on fakturę co ułatwia zachowanie czystości. Poza nieco rzucającą się w oczy szparą między klawiaturą, a podparciem nadgarstka wszystkie elementy są poprawnie dopasowane. Pulpit posiada wystarczającą sztywność - jedynie przyłożenie większej siły nacisku sprawia, że panele mogą ulec nieznacznemu ugięciu, nie mniej takiej siły nie stosuje się przy normalnym użytkowaniu z urządzenia. Działanie klawiatury nie daje podstaw do zarzutów. Klawisze działają cicho, mają średni skok zakończony miękką amortyzacją i krzepkie odbicie. Są również w miarę ciche w działaniu. Na plus zasługuje zastosowanie bloku numerycznego. Touchpad o wymiarach 10x5,4cm umiejscowiony został bezpośrednio pod klawiaturą z przesunięciem na pulpicie roboczym nieco w lewą stronę. Powierzchnia płytki została minimalnie obniżona względem pozostałych powierzchni pulpitu, przez co jej krawędzie stanowią wyczuwalny pod palcem rant - zabezpiecza to palec przed wyjściem po za powierzchnię gładzika. Prowadzenie palca po powierzchni gładkiej płytki jest bardzo wygodne, bez żadnego zauważalnego oporu. Dwa oddzielne klawisze posiadają głęboki, delikaty skok i pewną odpowiedź, są nieznacznie wybrzuszone w stosunku do płaszczyzny pulpitu roboczego stąd palce łatwo odnajdują przyciski gdy korzystamy z laptopa w miejscu ze słabym oświetleniem. Laptop posiada również kontroler TrackPoint umiejscowiony bezpośrednio nad gładzikiem, pomiędzy klawiszami liter "G", "H" i "B". Wspierany jest on przez trzy przyciski zastosowane bezpośrednio nad gładzikiem, a ich mechanika działania jest równie dobra, jak przycisków płytki dotykowej.

W Dell Latitude E5570 producent zastosował następujące porty peryferyjne: z lewej strony zastosowano jedynie czytnik Smart Card; prawy bok posiada gniazdo audio, dwa gniazda USB 3.0, czytnik kart SD, wejście blokady Kensingtona; najmocniej obciążony tył posiada porty VGA, RJ-45 (LAN), HDMI, jedno USB 3.0, gniazdo zasilania oraz wejście na kartę SIM; przód laptopa pozbawiony jest jakichkolwiek gniazd. Taka konfiguracja portów jest bardzo wygodna w użytkowaniu - po prawej strony gniazda USB czy audio pozwalają na podłączenie najbardziej potrzebnych i najczęściej używanych urządzeń peryferyjnych w postaci myszy komputerowej czy słuchawek. Te rzadziej wykorzystywane gniazda jak sieciowe czy interfejsu audio/video umiejscowiono z tyłu co jest bardzo logicznym posunięciem.

Poleasingowy laptop Dell Latitude E5570

Poleasingowy laptop Dell Latitude E5570

Z racji posiadania przez ten model laptopa 15,6 calowego ekranu jego gabaryty są dość znaczne, chodź mimo to zachowano w miarę umiarkowaną wagę wynoszącą 2,35kg. Wymiary laptopa to 37,7 cm szerokości przy 25,3 cm głębokości i 2,4cm grubości i głównie to one sprawiają, że transport urządzenia nie należy to najwygodniejszych. Nie mniej jeśli zależy nam na dużej przestrzeni roboczej ekranu i wygodzie użytkowania, a przy tym wiemy, że zastosowana w laptopie obudowa posiada standard odporności MIL-STD-810g to kwestie związane z transportem mają drugorzędne znaczenie.

Poleasingowy laptop Dell Latitude E5570 - ekran

Poleasingowy laptop Dell Latitude E5570

Posiadane w ofercie Netman.pl laptopy poleasingowe Dell Latitude E5570 posiadają ekran o przekątnej 15.6 cala i rozdzielczości FHD 1920x1080px. Wyświetlacze zaopatrzono w matrycę wykonaną w technologii IPS, która zapewnia szerokie kąty widzenia - do 178 stopi w kierunkach poziomym i pionowym - oraz świetne odwzorowanie kolorów gdyż paleta sRGB pokryta jest w 99%. Co więcej ekran ten prezentuje doskonały kontrast na poziomie 900:1, a przez to głębokie odwzorowanie czerni. Producent podaje, że wyświetlacz charakteryzuje się luminencją na poziomie 300 cd/m2. Pomiar ekranu dał zadowalająco lepsze wyniki - w większości miejsc na ekranie luminencja przekraczała wartość 300cd/m2 osiągając wartości od 310 do 342 cd/m2. Jedynie w górnych narożnikach parametr ten spadał nieznacznie poniżej wartości deklarowanej przez producenta i osiągał minimalnie 286 cd/m2. Mimo to ekran zasługuje na pochwały, gdyż przy tych parametrach możliwa jest na nim obróbka multimediów czy grafiki. Matryca posiada matową powłokę co jest sporym plusem podczas pracy przy znaczącym oświetleniu zewnętrznym ekranu.

Poleasingowy laptop Dell Latitude E5570 - specyfikacja techniczna

Dostępne w naszej ofercie poleasingowe laptopy klasy biznes Dell Latitude E5570 posiadają na wyposażeniu dwurdzeniowy procesor wykonany w technologii Skylake (14 nm) Intel Core i5-6300u szóstej generacji z częstotliwością bazową 2,4 GHz i 3MB pamięci podręcznej Cache. Procesor wykorzystuje w swoim działaniu tryb TurboBoost, który zwiększa jego częstotliwość pracy do 3,0 GHz oraz wspiera i pracuje z wewnętrzną pamięcią operacyjną RAM DDR4. Wszystkie dostępne w ofercie sklepu internetowego Netman.pl laptopy poleasingowe Dell Latitude E5570 wyposażone zostały w szybki dysk SSD o różnych pojemnościach - 256GB, 512 GB oraz 1 TB. Notebooki nie zaopatrzone w dedykowaną kartę graficzną. Za działania z tego zakresu odpowiada zintegrowany układ graficzny Intel HD Graphics 520 pracujący w częstotliwościach 300-1050 GHz. Karta ta w teście 3Dmark w wersji Cloud Gate Standard otrzymała średnią na poziomie 7298 punktów co jest wynikiem bardzo dobrym, jak na zintegrowane układy graficzne. Tym samym karta pozwala na działanie przy średnich detalach graficznych takich pozycji jak Diablo 3 (53 FPS) czy The Sims 4 (44 FPS) lub podstawowych prac graficznych lecz jeśli chodzi o bardziej zaawansowaną obróbkę graficzną lub bardziej wymagające gry to karta nie będzie działała komfortowo płynnie. Specyfikacja laptopa sprawia, że jest to urządzenie stworzone do zadań biurowych, konferencyjnych, obsługi spotkań biznesowych, przeglądania internetu czy multimediów oraz wykonywania podstawowych projektów graficznych.

Zastosowane w laptopie głośni trzeba zdecydowanie pochwalić za wysokiej jakości, czysty nawet przy większej głośności dźwięk. Jak to w tego typu konstrukcjach bywa, generowanym z głośników tonom brakuje solidnego basu, co nie zmienia faktu, że głośniki mogą spokojnie konkurować z tymi z laptopów multimedialnych średniego segmentu.

Komfort pracy opisywanego Dell Latitude E5570 nie jest najmocniejszą stroną. Podczas prac nie wymagających zbytniej wydajności jak przeglądanie internetu czu obsługi multimediów laptop pracuje w sposób słyszalny generując szum i delikatne trzaski o amplitudzie 30,3 dB - jet to dość irytujące gdyż laptop tej klasy przy tak prostych działaniach powinien być bezgłośny. Włączenie bardziej wymagających programów lub gier sprawia, że generowany dźwięk konsekwentnie rośnie osiągając maksymalny pułap przy maksymalnej wydajności w grach na poziomie 48 dB. Takie natężenie hałasu było by dopuszczalne w jednostkach gamingowych lecz nie w biznesowym laptopie. To jest niestety wada urządzenia, chodź część użytkowników będzie w stanie ją pominąć przy wyborze urządzenia sugerując się jednak niewątpliwymi zaletami opisanymi wcześniej w artykule.

Przetestowane zostały również temperatury laptopa pod maksymalnym obciążeniem - trzeba przyznać, że było gorąco! Zarówno procesor jak i GPU rozgrzały się w okolicę 100 stopni. Rzutowało to na ciepłotę zewnętrznych paneli obudowy - największą temperaturę zanotowano w prawej górnej części jednostki podstawowej, tuż w dolnym narożniku klawiatury i wynosiła ona 58 stopni Celsjusza. Podobną temperaturę zanotowano równolegle po drugiej stronie urządzenia, po spodniej stronie obudowy jednostki serwisowej. Nie mniej miejsca podparć dłoni pozostawały umiarkowanie ciepłe co nie przeszkadzało w komfortowej pracy.

Poleasingowy laptop Dell Latitude E5570 - podsumowanie

Poleasingowy laptop Dell Latitude E5570

Opisywany laptop poleasingowy Dell Latitude E5570 jest jednostką bardzo udaną chodź nie idealną. Wysokie parametry wydajnościowe w połączeniu z bardzo dobrą matrycą, ponadprzeciętnymi głośnikami i ogólnie solidnym i wizualnie atrakcyjnym wykonaniem plasują ten komputer bardzo wysoko w hierarchii laptopów biznesowych. Nie jest to jednostka mogąca być wzorem dla innych konstrukcji wykonywanych w przyszłości, a to za sprawą mało przystępnej kultury pracy i dość wysokim temperaturom osiąganym podczas stres-testów. Podkreślone wady nie powinny mieć miejsca w topowej klasie biznesowych laptopów.

Przydatne linki - kliknij by wejść:
1. Poleasingowe laptopy
2. Poleasingowe komputery stacjonarne
3. Poleasingowe monitory
4. Akcesoria komputerowe

W przypadku zapytań zapraszamy do kontaktu.