Powrót do archiwum

Dell Precision 5510 – recenzja stacji roboczej z wysokiej półki biznes dla profesjonalistów

Dell Precision 5510 – recenzja stacji roboczej z wysokiej półki biznes dla profesjonalistów

Dell Precision 5510 – profesjonalna stacja robocza z półki biznes dla specjalistów

Gdy pierwszy raz wziąłem do ręki poleasingowego Della Precision 5510, początkowe wrażenia były bardzo pozytywne, nie tylko ze względu na bardzo dobry stan posiadanych przez nasz sklep i dostępnych w ofercie sztuk (głównie w klasie A oraz A+). Od razu można stwierdzić, że jest to komputer stricte biznesowy, do którego wykonania przykuto dużą uwagę wzorując się na topowych modelach z kolekcji Dell takich jak chociażby XPS 15 9550. Jednostki, które otrzymaliśmy na stan posiadają specyfikacje świadczącą też o tym, że grupą docelową tego urządzenia są różnego rodzaju profesjonaliści i specjaliści różnych dziedzin jak chociażby graficy komputerowi czy architekci. I chodź minęło już trochę czasu od premiery, uważam że ten model w dalszym ciągu ma wiele do zaoferowania. Jeśli chcecie dowiedzieć się, czego można spodziewać się po Dell Precision 5510 zapraszam do poniższej lektury.

Poleasingowy laptop Dell Precision 5510 – charakterystyka zewnętrzna

Wykonanie Dell Precision 5510 stoi na najwyższym, wyśmienitym poziomie i można to stwierdzić już po ogólnym spojrzeniu na urządzenie. Muszę zaznaczyć, że posiadane przez nasz sklep sztuki to laptopy poleasingowe mające za sobą dwuletni okres użytkowania. Mimo tego czasu wyglądają świetnie – otrzymaliśmy partię urządzeń jedynie w klasie A+ oraz A, a więc posiadają stan idealny, albo posiadający wyłącznie niewielkie zarysowania co przy modelu biznesowym, narażonym w ciągu dwóch lat na częste podróżowanie, świadczy o wybitnej jakości użytych materiałów. Oczywiście można rzec, że urządzenia były użytkowane z ostrożnością – nie jest to jednak argument przeciw temu, że jest to najwyższej klasy urządzenie i potwierdza bliższy ogląd. Zewnętrzne panele zarówno jednostki zasadniczej jak i ekranowej – a zatem wierzch i spód laptopa - wykonano z wysokogatunkowego aluminium o gładkiej, przyjemnej w dotyku fakturze i nieznacznie połyskliwym wykończeniu. Brzegowe części obudowy zostały w delikatny sposób zaokrąglone co i tak dodatkowo wysmukla całą sylwetkę urządzenia. Zewnętrzny, minimalistyczny wygląd tego ultrabooka jest w dalszym ciągu zgodny z aktualnym, najbardziej pożądanym kanonem laptopów biznesowych, które charakteryzują się dużą dozą elegancji, jednolitym wykonaniem, smukłością, a przez to wyjątkową prezencją. Optycznie laptop może z powodzeniem konkurować z takimi tuzami elektroniki użytkowej jak chociażby Macbook Pro 15 Retina, lecz będzie ustępował nieznacznie temu modelowi pod kątem sztywności zewnętrznych powłok, które minimalnie uginają się przy zastosowaniu mniejszej aniżeli w konkurencyjnym modelu siły nacisku.

Przestrzeń roboczą i ramkę wokół ekranu wykonano z włókna węglowego. Wizualnie jest ona jednolita, dobrze się prezentuje i jest łatwa w utrzymaniu. Powierzchnie te są również naturalne i gładkie w dotyku. Zastosowana klawiatura chodź posiada krótki skok przycisków jest wygodna w użytkowaniu i pozwana na szybkie wprowadzanie tekstu do komputera, a to dzięki jej znakomitej sztywności, poręcznej odległości między klawiszami i niewielkiej głośności podczas pracy. Klawiatura nie posiada bloku numerycznego co dla niektórych będzie wadą, dla innych zaletą. Występujący w Dell Precision 5510 gładzik zajmuje dość znaczną powierzchnię dzięki czemu oferuje bardzo wygodną przestrzeń roboczą. Czułość płytki dotykowej jest bardziej aniżeli zadowalająca, a jej powierzchnia gładka i nie stawiająca żadnego oporu podczas prowadzenia palca.

Aby dostać się do wnętrza laptopa trzeba zdjąć całą dolną pokrywę – producent zrezygnował z zastosowania dodatkowej klapy serwisowej, nie mniej na jego stronie dostępna jest szczegółowa instrukcja jak dokonać poszczególnych wymian. Liczba zewnętrznych złącz nie jest imponująca – poza dwoma złączami USB 3.0 i złączem HDMI na uwagę zasługuje zastosowany port ThunderBolt zgodny z USB 3.1 Typu C 2 generacji co rekompensuje nam brak innych gniazd.

Prawa strona poleasingowego laptopa Dell Precision 5510

Strona prawa: czytnik kart SD, USB 3.0, Kensington Lock.

Lewa strona poleasingowego laptopa Dell Precision 5510

Lewa strona: Gniazdo zasilania, USB 3.0, HDMI, Thunderbolt, Audio Jack In/Out

Ogólne gabaryty laptopa są umiarkowane. Zdecydowanym plusem jest jego niewielka grubość rzędu 1,6cm, pozostałe wymiary w postaci szerokości i głębokości wynoszą odpowiednio 35,7cm oraz 23,5cm. Kolejną pozytywną cechą jest niska waga urządzenia wynosząca minimalnie ponad 2kg. Z powyższych względów transport notebooka nie nastręcza żadnych problemów.

Poleasingowy laptop Dell Precision 5510 – ekran

Poleasingowy laptop Dell Precision 5510

Posiadane w naszej ofercie poleasingowe laptopy Dell Precision 5510 posiadają ekran o przekątnej 15.6 cala. Nie mniej dzielą się one na dwie jednostki o dwóch różnych matrycach:

- typ pierwszy posiada ekran z matrycą IPS Full HD z rozdzielczością 1920x1080 pikseli i matową powłoką

- typ drugi zawiera ekran również z matrycą IPS lecz o rozdzielczości Ultra HD 3840x2160 pikseli, błyszczącą powłoką matrycy i funkcjami dotykowymi. Ekran ten został osłonięty dodatkową błyszczącą szybą przed matrycą

Oba ekrany charakteryzują się bardzo żywym i realistycznym odwzorowaniem kolorów i ponadprzeciętną ostrością. Nie mniej ten drugi ekran z racji wyższej rozdzielczości i dzięki błyszczącej matrycy będzie bardziej odpowiedni dla profesjonalnej pracy graficznej o czym zapewnia sam producent informując o 100% pokryciu kolorów z palety sRGB. Pierwszy ekran natomiast pokrywa układ sRGB w 72%. W przypadku obydwóch rodzajów matryc nie ma problemu z odwzorowaniem kolorów podczas patrzenia na ekran z różnych kątów – nie zmienia się ani jasność, ani kontrast podczas manipulowania pozycji ekranu.

Poleasingowy laptop Dell Precision 5510 – specyfikacja techniczna

Podobnie jak w przypadku ekranów, posiadane w sprzedaży Dell Precision 5510 oferowane są w dwóch wersjach procesorowych:

- pierwszy typ posiada czterordzeniowy procesor szóstej generacji Intel Core i7-6820HQ o taktowaniu 2.7GHz do 3.5GHz, z ośmioma wątkami i Cache L3 8MB
- drugi typ wyposażono w czterordzeniowy procesor Intel Xeon E3-1505M V5 z taktowaniem 2.8GHz do 3.7GHz, z ośmioma wątkami i Cache L3 8MB

Oba procesory charakteryzują się podobną mocą, nie mniej w wielu testach np. Cinebench R11,5 Single 64Bit oraz Cinebench R11,5 Multi 64Bit, Intel Xeon E3 wypada minimalnie lepiej aniżeli Intel Core i7-6820HQ - w przypadku pierwszego wymienionego testu Xeon wygrywa z Core i7 osiągając 1,78 punkta gdzie i-siódemka osiąga wynik 1,72 punkta. Ta niewielka różnica powiela się w innych dostępnych wynikach testów co przedstawiają porównywarki procesorów. Mimo wszystko zastosowane CPU są w dalszym ciągu jednostkami bardzo wydajnymi, potrafiącymi podołać bardzo intensywnej wielowątkowej pracy co ma szczególne znaczenie dla specjalistycznych zadań.

Posiadane przez nas w sprzedaży laptopy Dell Precision 5510 posiadają jednakową, dedykowaną kartę graficzną Nvidia Quadro M1000M z 2GB pamięci VRAM GDDR5. Gwarantuje ona bardzo wysokie osiągi, przebijające konkurencyjne laptopy innych marek z tej samej półki, jak chociażby HP Zbook 15 G2 (również dostępny w naszej ofercie). Każda z oferowanych sztuk pracuje na wewnętrznej pamięci operacyjnej RAM serii DDR4 i została wyposażona w szybki dysk SSD.

Dell Precision 5510 posiada zadowalający system nagłaśniający chodź nie można spodziewać się po nim wybitnej jakości. Przy maksymalnej głośności nieco ponad 80 decybeli głośniki grają czysto lecz jak to bywa w laptopach brakuje im tonów niskich za sprawą braku subwoofera. Do użytku biznesowego w postaci chociażby obsługi prezentacji będą wystarczające lecz w przypadku obsługi multimediów polecamy skorzystać z zewnętrznego systemu nagłośniającego.

Kultura pracy notebooka jak na posiadane podzespoły jest bardzo zadowalająca – podczas braku obciążenia urządzenie jest prawie bezgłośne, a w stresie generowany dźwięk osiąga wartości od 42 do 46 decybeli co w podczas dłuższej pracy może dawać się we znaki. Laptop osiąga przyzwoite temperatury pracy – najwyższą stwierdzoną wartością podczas obciążenia była temperatura w okolicy 46 stopni, natomiast podczas umiarkowanej pracy odnotowano jedynie 31 stopni Celsjusza. W każdym przypadku miejsca podparć rąk były chłodne, aczkolwiek podczas pracy w stresie niemożliwe jest prowadzenie pracy z umiejscowieniem laptopa na kolanach.

Poleasingowy laptop Dell Precision 5510 – podsumowanie

Poleasingowy laptop Dell Precision 5510

Posiadane w ofercie naszego sklepu internetowego poleasingowe laptopy Dell Precision 5510 to jedne z najsmakowitszych kąsków jakie do tej pory posiadaliśmy. Świadczy o tym reprezentacyjne wykonanie, wysokie osiągi oraz przystępność w transporcie. Dodatkowo oferujemy je w najwyższych klasach A+ oraz A co stanowi niebywałą okazję by dokonać zakupu bardzo wydajnego urządzenia w świetnym stanie i konkurencyjnej cenie. Model ten na pewno i z dużym powodzeniem sprawdzi się nie tylko do obsługi bieżącej działalności firmy ale również podczas specjalistycznych zadań, a dzięki niskiej wadze i gabarytom łatwym w transporcie jest to też urządzenie bardzo poręczne. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą tego poleasingowego laptopa, jak również innych dostępnych na stronie naszego sklepu internetowego.

Linki do produktu - kliknij by wejść:

Poleasingowy laptop Dell Precision 5510 Xeon E3-1505M V5 1920x1080 Klasa A

Poleasingowy laptop Dell Precision 5510 i7-6820HQ 3840x2160 IPS Dotykowy Klasa A

Poleasingowy laptop Dell Precision 5510 i7-6820HQ 1920x1080 IPS Klasa A

Przydatne linki - kliknij by wejść:
1. Poleasingowe laptopy
2. Poleasingowe komputery stacjonarne
3. Poleasingowe monitory
4. Akcesoria komputerowe

W przypadku zapytań zapraszamy do kontaktu. 

All comments

Leave a Reply